Site Mahallesi Deha Sokak No:7 Ümraniye / İSTANBUL
Pazartesi - Cumartesi 08:00-18:00
+9(0216) 999-17-22

Gri Su Kazanım Sistemleri

Ecolife Gri Su Kazanım Sistemleri

Gri su içerdiği azot oranı dolayısı ile kirleticiliği diğer atık sulara göre oldukça az, düşük oranda bakteriyel kirlenme içeren arıtılması kolay sulara verilen isimdir. Konutlardan ve okul, hastane gibi küçük işletmelerden kaynaklanan, insanların günlük yaşam faaliyetlerindeki ihtiyaç ve kullanımları nedeniyle oluşan atık suların duştan, banyodan, lavabodan, çamaşır ve bulaşık makinelerinden gelen kısmı gri su olarak isimlendirilirken, geriye kalan tuvalet suları ise siyah su olarak sınıflandırılmaktadır. Gri su %75’lik pay ile hacimsel olarak evsel atık suyun en büyük yüzdesini oluşturmaktadır.

Gri sular; az kirli gri su ve çok kirli gri sular olarak iki ayrı şekilde ele alınmaktadır. Az kirli gri sular duş, banyo ve lavabodan gelen atık suları, çok kirli gri sular ise mutfak ve çamaşır makinesinden gelen atık suları içermektedir. Gri sular; düşük iletkenlikli sahip olduğu diğer parametrelere nispeten daha yüksek KOI ve BOI değerine sahip sulardır. Her ne kadar az kirlenmiş gri sular bazı ülkelerde arıtılmadan doğrudan sulama ya da rezervuar suyu olarak kullanılsa da arıtılması şiddetle tavsiye edilir. Gri suların arıtılmasında kullanılacak yöntemlerin kombinasyonu su karakterizasyonuna bağlı olarak geniş bir yelpazeye sahiptir.

Arıtılmış gri sular tuvalet rezervuarları, çamaşırhaneler, bahçe sulama suları, dış mekan yıkama suları gibi alanlarda kullanılabilir. Her biri için suyun sahip olması gereken standartlar farklıdır.

Genellikle aşağıdaki arıtma sistemlerinin kombinasyonu kullanılmaktadır.

  • 1)MBR Sistemler
  • 2)Seramik batık membran teknolojisi
  • 3)UF Sistemleri
  • 4)NF Sistemleri
  • 5)Ters Ozmoz Sistemleri
  • 6)Biyolojik Döner Disk Filtre
  • 7)DAF Üniteleri
  • 8)Granüllü Aktif Karbon
  • 9)Kimyasal Arıtım
  • 10)Ardışık Kesikli Reaktör

Müşterinin talepleri ve atıksuyun karakteri doğrultusunda gri su geri kazanım tesisi tasarım ve boyutlandırması Ecolifesistem uzman mühendisleri tarafından yapılacaktır.

Ecolifesistem olarak gri su geri kazanım sistemlerinde en iyi işçilik ve malzeme kalitesi ile sürekli yüksek kalitede suyu almanızı sağlayan bir yapı olarak çalışmaktadır. Üretimin her aşamasında yüksek malzeme kalitesi ve titiz işçilik ile her zaman yüksek fayda hedeflenmektedir. Üretim sonrasında da sürekli kontrol mekanizması ile sistemin yaşadığı müddetçe sorunsuz çalışması prensip edinilmiştir. Kullanılacak arıtma yöntemi ve elde edilecek arıtılmış su kalitesi, ürün suyunun kullanılmak istendiği alana göre de değişiklik göstermektedir.

Sera Ters Osmoz, Su arıtma ve Geri Kazanım Faaliyetleriniz İçin Bilgi ve Desteğe Mi İhtiyacınız Var?